Musisz zainstalować flash player pobierz instalator
Moda na oszczędzanie!
Gazetka przygotowana z okazji ogłoszonego Tygodnia dla Oszczędzania przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowym.
zakładanie konta bankowego zarządzanie domowym budżetem świadomość konsekwencji zadłużenia dopasowanie oszczędzania do potrzeb

Chcemy podzielić się z Wami zgromadzonymi informacjami i materiałami multimedialnymi na temat oszczedzania. Czy wszyscy staramy się odłożyć trochę pieniędzy na pózniej? Czy raczej wydajemy każdą zło-tówkę bez zastanowienia. O tym i o konsekwencjach zadłużenia dowiecie się z tego numeru. Zachęcamy do lektury i  obejżenia son-dy z przedszkolakami. Redakcja gazetki: Martyna Kaczmarska, Dominika Wnuczyńska, Klaudia Zadworzań-ska, Tomasz Więcek(monataż filmu), Konieczny Bartosz, Dębski Kamil. Pod opieką: Moniki Surmy , Joanny Pawlak -Jęczewskiej. OSZCZĘDZAMY!
Dlaczego warto oszczędzać?
Finanse bez tajemnic 2012

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o rosnącej skłonności do oszczędzania. Znaczy to, że coraz więcej osób czy też gospodarstw domowych lub firm zaczyna odkładać swoje oszczędności, czyli to, czego nie musi wydać na konsumpcję.Oszczędzając można wiele pozyskać za oszczędzone pieniądze można: spełnić swoje marzenia, sprawić przyjemność komuś bliskiemu, krewnym. Oszczędności często pozwalają nam na godne życie w razie np. przejścia na emeryturę bądź, gdy na przykład w razie nieszczęśliwego wypadku przez jakiś czas lub już na zawsze nie będziemy w stanie zarabiać na swoje utrzymanie. oszczędzanie daje nam większą stabilizacje finansową. We współczesnym świecie, co rusz słyszymy w telewizji, radiu, internecie o jakiejś nowej formie oszczędzania. Kiedyś tak nie było. Dawniej, czyli w czasach naszych dziadków ludzie gromadzili pieniądze najczęściej w przysłowiowej „pończosze”. Leżały one tam dopóki nie zebrała ich się taka suma żeby wystarczyło na spełnienie jakiejś potrzeby czy też osiągnięcie upragnionego celu. Był to dobry sposób na gromadzenie pieniędzy, jednak XXI wiek oferuje nam znacznie więcej, oprócz zakupu wymarzonej rzeczy za tą kwote. Obecnie mamy większy zakres możliwości,które pozwalają nam na pomnażanie naszych zaskórniaków, a poza tym są bezpieczniejsze. JEŚLI CHCESZ ZAOSZCZĘDZIĆ TO:

Finanse bez tajemnic 2012

1.Pozbądź się ewentualnych długów. Trudno oszczędzać, gdy ma się długi. Spłać je. Staraj się też nie popadać w następne długi. 2.Ustal sobie cel i okres czasowy - np. kupno telefonu i 3 miesiące. Staraj się nie odkładać na następny okres czasu. Pamiętaj też, aby ustawić sobie okres czasu racjonalny do celu. 3 Zaplanuj wydatki na miesiąc - lista dochodów miesięcznych i wydatków. Zaplanuj wszystkie wydatki i takie których spodziewać się nie możemy. 4 Odkładaj jakąś część przychodów - Zależy od ilości przychodów, ale polecam ok. 10%. 5 Szukaj miejsc, które są tanie -np promocje. Porozglądaj się po okolicy. Może są tańsze sklepy. Czytaj reklamówki supermarketów. Owoce czy warzywa możesz kupować na bazarach, jest taniej niż w sklepie. 6. Nie kupuj zbędnych rzeczy - rzeczy, które nie są ci aktualnie potrzebne. 7. Gotuj domowe jedzenie - domowe jedzenie to więcej wysiłku i czasu, ale czy nie lepiej jeść pożywienie własnej roboty? W dodatku jest tańsze. 8 Rób listę zakupów - nie będziesz kupować rzeczy, które w tej chwili nie są potrzebne i przy okazji niczego nie zapomnisz . 9 Ogranicz wyjścia do kin, pizzerii - razem możecie sie wybrać na spacer. 10 Ogranicz słodycze, chipsy itp. - Nie kupuj dużo, bo są niezdrowe. 11 Załóż konto oszczędnościowe - przelewaj tam np. 10% kieszonkowego, stypendium czy inne pieniądze, które skapnęły dodatkowo. 12 Znajdź sobie jakąś dorywczą pracę - np. wyprowadzanie psów. 13 Oszczędzaj na transporcie - zamiast jechać autobusem czy samochodem możesz przejść się pieszo. Gospodarowanie pieniędzmi Oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy!

Finanse bez tajemnic 2012 1. Ryzyko: Oszczędzanie uważane jest za bezpieczniejsze (bank jako gwarant pewności) natomiast inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Od inwestycji z małym ryzykiem po bardzo zyskowne, ale obarczone dużą niepewnością i dużym ryzykiem. 2. Cel, jakim kierujemy się inwestując i oszczędzając: I jest to najważniejsze kryterium i ono ostatecznie rozróżnia te dwa pojęcia, ponieważ jeśli mamy pewną liczbę pieniędzy i wiemy, że wystarczy nam ona, aby spełnić swoją potrzebę to nie musimy na niej zarabiać, czyli jej inwestować. A jeśli suma tych pieniędzy jest za mała to możemy je zainwestować i szybko doprowadzić do osiągnięcia odpowiedniej ilości pieniędzy. Najlepiej zacząć od zmiany nawyków dotyczących: • mycia zębów, • golenia przy zakręconym kranie, • zamiany częstego pluskania w wannie na ekonomiczny prysznic, • rezygnacji z mycia naczyń pod bieżącą wodą na rzecz spłukiwania ich oszczędnym strumieniem, • regulacji spłuczki toaletowej tak, aby napełniała się mniejszą ilością wody, itp. • zreperowa

Oszczędzać czy inwestować? Najczęściej inwestujemy pieniądze. A co to jest inwestowanie? Czym ono się różni od oszczędzania? Są to dwa proste pytania, które od razu nasuwają nam się na myśl. Inwestowanie- jest to lokowanie swoich pieniędzy w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Ma ono na celu nie tylko osiągnięcie zysku, ale też rozwój. Oszczędzanie- jest to gromadzenie nadwyżek finansowych i czerpanie z nich korzyści w przyszłości. Oszczędzanie i inwestowanie są to dwa słowa, które często stosujemy zamiennie, można je wręcz nazwać synonimami. Trudno jest je rozróżnić czy porównać. Jednak, aby to zrobić trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. 1. Ryzyko: Oszczędzanie uważane jest za bezpieczniejsze (bank jako gwarant pewności) natomiast inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Od inwestycji z małym ryzykiem po bardzo zyskowne, ale obarczone dużą niepewnością i dużym ryzykiem. 2. Cel, jakim kierujemy się inwestując i oszczędzając: I jest to najważniejsze kryterium i ono ostatecznie rozróżnia te dwa pojęcia, ponieważ jeśli mamy pewną liczbę pieniędzy i wiemy, że wystarczy nam ona, aby spełnić swoją potrzebę to nie musimy na niej zarabiać, czyli jej inwestować. A jeśli suma tych pieniędzy jest za mała to możemy je zainwestować i szybko doprowadzić do osiągnięcia odpowiedniej ilości pieniędzy. Najlepiej zacząć od zmiany nawyków dotyczących: • mycia zębów, • golenia przy zakręconym kranie, • zamiany częstego pluskania w wannie na ekonomiczny prysznic, • rezygnacji z mycia naczyń pod bieżącą wodą na rzecz spłukiwania ich oszczędnym strumieniem, • regulacji spłuczki toaletowej tak, aby napełniała się mniejszą ilością wody, itp. • zreperować kapiący kran i cieknącą toaletę. Już po kilku miesiącach tych prostych czynności okaże się ze jesteśmy "na plusie"! JAK OSZCZĘDZAĆ? Porady:

Finanse bez tajemnic 2012

Oszczędzanie to: 1.Odkładanie pieniędzy. 2.Inwestowanie. 3.Kontrolowanie wydatków. 4.Rozsądne zakupy. 5.Ograniczenie zużycia takich mediów jak: prąd, gaz, woda itp. Kontrola budżetu domowego to trudne, ale możliwe do wykonania zadanie: zwykle wydajemy pieniądze na pojedyncze drobne zakupy i mamy wrażenie, że przeciekają nam one między palcami. Powinniśmy dokła-dnie analizować, co kupujemy, by nie wydawać pieniędzy na rzeczy zbędne nam do życia. Przeanalizuj swoje stałe wydatki i wyeliminuj zbędne te, które nie są niezbędne w twoim życiu. Warto by było, co miesiąc spisywać konieczne wydatki w celu sprawdzenia czy rzeczywiście są one niezmienne i z miesiąca na miesiąc nie ulegają zmianie. Róbmy listy zakupów, czyli rzeczy, które musimy nabyć. Przy korzystaniu z usług wybierajmy to, co jest dobre i tanie. Nie zawsze drogie znaczy dobre. Konkurencja na rynku wciąż rośnie, więc warto wybierać najlepsza opcję dla naszego budżetu. Oszczędzaj energię używaj wszystkiego z głową. Można również zrobić zestawienie naszych dochodów, wydatków i oszczędności. Jest to dobra forma sprawdzenia naszych możliwości. Ankieta na temat oszczędzania.
Jak oszczędzają uczniowie naszej szkoły?
Finanse bez tajemnic 2012

Przeprowadziliśmy ankietę wśród 105 losowo wybranych uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich w Słupsku. Ankieta miała na celu dostarczenie informacji na temat form i sposobów oszczędzania przez uczniów. Oto wyniki badania: Z badań wynika, że ankietę wypełniło 48 uczennic i 57 uczniów. 60 osób zadeklarowało, że otrzymuje kieszonkowe od rodziny, 45 osób, że nie. 44 osoby na pytanie: Czy masz swoje źródła dochodów np. z tytułu pracy, stypendium? Odpowiedziało TAK. 61 osób nie ma źródła dochodu. Uczniowie swoje pieniądze przeznaczają na:jedzenie 22 rozrywka 38 ubrania 33 kosmetyki 22 inne (podaj jakie?) 14 oszczędzam 8. 55 osób ze 105 badanych, czyli ponad 50% deklaruje, że obecnie oszczędza pieniądze, a pozostali niestety nie. Na pytanie, w jaki sposób oszczędzasz pieniądze, uczniowie ZSP nr 1 odpowiadali, że głównie wpłacają na konto i zbierają pieniądze do skarbonki. Informacje o formach oszczędzania uczniowie zdobywają głównie dzięki rodzicom, z Internetu, od rówieśników i od nauczyciela. 49 ze 105 osób wspiera akcje charytatywne, 56 osób nie. 63 osoby z ankietowanych raczej pożycza komuś pieniądze, a pozostali pożyczają od kogoś. Wszystkim ankietowanym dziękujemy i zachęcamy do oszczędzania pieniędzy. Gospodarstwo domowe Zadłużenie – to niespłacone, zaciągnięte zobowiązanie finansowe.

Finanse bez tajemnic 2012 Zadłużenie gospodarstw domowych Warto zastanowić się nad tym, jak prowadzić finanse alby środki pieniężne będące w posiadaniu gospodarstwa starczały na zaspokojenie jego potrzeb, aby istniały rezerwy pieniężne, aby rozwijało się i stać było je na zapewnienie sobie lepszego życia.

jeden z podmiotów gospodarczych, jedna osoba lub ich zespół, razem zamieszkujących lub osobno, wspólnie się utrzymujących. Jest kategorią ekonomiczną, kryterium: posiadanie oraz zarządzanie wspólnym majątkiem oraz wspólnym budżetem w celu zaspokajania głównych potrzeb członków gospodarstw domowych. "Nawet i najmędrsi spośród ludzi chętniej widzą tych, którzy im pieniądze przynoszą, niż tych, którzy do nich po pieniądze przychodzą." Świadomość konsekwencji zadłużenia W dzisiejszych czasach kredyty są łatwo dostępne wystarczy nam dowód osobisty by pożyczyć pieniądze z banku. Za pożyczone pieniądze możemy wiele zrobić, na przykład spełnić niektóre z naszych marzeń. Pieniądze jednak szybko się kończą a naszych potrzeb nie da się zaspokoić na stałe. Banki jednak rzadko odmawiają nam kredytów a wręcz przeciwnie nie karzą również zastanawiać nam się czy stać nas na podjęcie kredytu a później spłacanie go. Łatwo jest, więc popaść w zadłużenie jednak o wiele trudniej jest się z niego wydostać.Wynika ze statystyk, że zadłużamy się na potęgę, nie licząc się z konsekwencjami. Łudzimy się, że będziemy pracować wiecznie oraz, że wysokie dochody, co miesięczne będą wpływać na konto spłacając ich raty kredytowe. Nie licząc się z wypadkami losowymi takimi jak utrata pracy, czy nagła choroba. Z czasem wpadamy w wir długów, z którego bardzo trudno jest się wydostać. Zadłużenie i jego konsekwencje Kto może odpowiadać za zaciągnięte długi?

Finanse bez tajemnic 2012

1. Brak przyszłych dochodów, gdyż całość idzie na spłatę kredytów. 2. Naliczanie karnych odsetek, np. za opóźnienia w spłacie kolejnych rat kredytu zgodnie z umową zawartą między stronami, bądź - naliczanie odsetek ustawowych. 3. Postępowanie sądowe wierzyciela, np. kredytodawcy, przeciwko dłużnikowi, np. kredytobiorcy, o zwrot należności, czyli zaciągniętego długu, np. kredytu. 4. Egzekucja komornicza - postępowanie komornika polegające na ściąganiu zadłużenia od zobowiązanego do jego spłaty, czyli od dłużnika. 5. Obciążenie hipoteczne - czyli ograniczenia praw własności. 6. Licytacja - pozbawienie praw do lokalu lub innej własności. 7. Eksmisja - orzeczenie sądowe nakazujące danej osobie opróżnienie lokalu, pozbawienie danej osoby lokalu nie własnościowego. 8. Zajęcie mienia. 9. Potrącenia z wynagrodzenia określonej sumy. Z wynagrodzenia po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą być potrącane następujące należności: - sumy, które egzekwuje się na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, - sumy, które egzekwuje się na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne, - zaliczki pieniężne, które udzielane są pracownikowi np. na paliwo. - kary pieniężne przewidziane w Kodeksie pracy dla pracowników. • sam dłużnik, • współdłużnik, np. wspólnik w interesach, • współmałżonek/rodzina dłużnika, • poręczyciel (żyrant). Istnieją różne rodzaje kont bankowych , lecz podstawowym rodzajem jest rachunek oszczędnościoworozliczeniowy (ROR) , który nosi nazwę konta osobistego. To te konto możemy podać pracodawcy aby wpłacał nam na nie wynagrodzenie .
Jak zakładać konto bankowe? Są dwa sposoby założenia konta bankowego:
Finanse bez tajemnic 2012

1) Pierwszym z nich jest udanie sie do placówki banku i poinformowanie agenta o checi założeia konta. Przy zakładaniu konta , najczęściej wymagany jest tylko dowod osobisty. W dzisiejszych czasach większość banków w Polsce zakłada konta obcokrajowcom, jednak zwykle będą one wymagać potwierdzenia zameldowania i karty pobytu.Istnieją jednak banki, które zakładają konta osobom nie posiadającym meldunku, tylko na podstawie paszportu i adresu zamieszkania . 2) Drugim sposobem jest założenie konta przez internet. Jedynym wymogiem jednak jest własnoręczne podpisanie umowy, która jest dostarczana przez kuriera pod adres wskazany przez nas przy zakładaniu konta. Gdy popiszemy umowę oddajemy ją kurierow z wymaganymi przez bank dokumentami.

Finanse bez tajemnic 2012

Korzyści posiadania konta bankowego... Przykładowe korzyści : - możliwość opłacania rachunków i dokonywania przelewów bez dodatkowych opłat i straty czasu w kolejkach, - możliwość monitorowania stanu konta - dostęp do rachunku 24 godziny przez internet, telefon oraz SMS, - możliwość dokonywania zakupów online w sklepach i na aukcjach internetowych, - możliwość przekazania środków na rachunek oszczędnościowy typu „wpłacasz i wypłacasz kiedy chcesz, bez utraty odsetek”, Oto 10 przykazań osoby zakładającej konto :

Finanse bez tajemnic 2012

Oto 10 przykazań osoby zakładającej konto : 1) Zanim założysz konto zapoznaj się z ofertami innych banków i wbierz najkorzystniejszą dla siebie. 2) Pamiętaj o dokładnym zapoznaiu się z regulaminem otwierania i prowadzenia rachunku bankowgo. 3) Sprawdź trzy razy czy dobrze został wypełniony wniosek, czy dane osobowe się zgadzają. 4) Pamiętaj, że numer PIN powinien być znany tylko Tobie. Pracownik banku lub inna osoba nie mają prawa się o niego pytać. 5) Ważne powinno byc to, aby szukać konta z dostępem do konta w sieci. 6) Sprawdź jak daleko od twojego miejsca zamieszkania jest placówka banku. 7) Warto zwrócić uwagę czy pieniądze na naszym koncie są ubezpieczone 8) Sprawdź jakie prowizje i opłaty dotyczą wybranego przez Ciebie konta bankowego. 9) Najlepiej wybrać konto bezpłatne (bez opłat za prowadzenie konta i wydanie karty). 10) Sprawdź również dostępność bankomatów oraz wpłatomatów.

Finanse bez tajemnic 2012

A teraz wyjaśnię Tobie dlaczego potrzebujesz konta bankowego. Żeby właściwie odczytać korzyści z posiadania konta w banku, trzeba porównać sytuacje, kiedy konta nie mamy i kiedy je posiadamy... Dlaczego potrzebujesz konta bankowego... myślę, że dlatego, że ... Rodzaje kart bankowych Karta obciążeniowa Karta debetowa Karta kredytowa Karta płatnicza

Finanse bez tajemnic 2012

Karta bankomatowa - plastikowy prostokąt o wymiarach 54 mm x 86 mm (norma ISO). Posiada umieszczone na powierzchni znaki identyfikacyjne wydawcy i właściciela oraz nośnik informacji. karta płatnicza, w której podobnie jak przy karcie kredytowej bank udziela nam limitu wydatków. karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Obciąża ona konto posiadacza na kwotę transkacji. to karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego. Operacje obciążają limit. elektroniczny instrument płatniczywydawany przez bank lub instytucję finansową, stanowiący podstawowe narzędzie płatnicze.

Finanse bez tajemnic 2012

Aby założyć konto bankowe należy spełnić 3 kroki: Krok I – Szukanie oferty dla siebie. Zanim zdecydujesz się założyć konto w jakimś banku, zapoznaj się z ofertami innych banków. Konta bankowe, różnią się pod różnym wzgledem, stosują one różne możliwości zakładania konta, różne warunki jego prowadzenia oraz usługi dodatkowe, zabezpieczenia, prowizje i opłaty związane z prowadzeniem konta bankowego. Możesz sprawdzić w internecie rankig kont bankowych i zasugerować się tym lub skorzystać z porównywarki kont. Krok II – Ważny regulamin. Gdy wybrałeś już jakiś bank, i jesteś jego pewny, musisz przeczytać regulamin widniejący na stronie banku lub ten,który otrzymasz od agenta bankowego. Niektóre banki z myślą o zwykłym człowieku mają przygotowane specjalną "instrukcję" , opisującą jak korzystać z konta. Krok III – Wypełnianie wniosku. Wniosek musi wypełnić i podpisać, osoba chcąca posiadać konto bankowe we wniosku należy wypełnić wszystkie wymagne rubryki w zgodzie z podanymi danymi. We wniosku jest możliwość okreslenia dodtakowych usług. Krok IV – dalsze czynności. Wniosek jest wypełniony i co dalej?, nastepnie należy potwierdzić swoją tożsamość i dane zawarte we wniosku. Są dwie możliwości, udać sie do placówki banku lub dostać dokumenty pocztą lub za pomocą kuriera. dla młodzieży szkolnej dla studentów

Finanse bez tajemnic 2012

Główne zalety konta dla młodzieży w Inteligo: konto Inteligo od 13 roku życia ubezpieczenia, inwestycje, obligacje, doładowania telefonów bezprowizyjne wypłaty i wpłaty na rachunek w placówkach PKO BP Visa Electron umożliwiająca płatności w internecie bezpłatne wypłaty z bankomatów PKO BP (ponad 2000). Główne zalety konta bankowego w ING Bank Śląski: -0 zł za prowadzenie konta -0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce -0 zł za przelewy przez internet w PLN -0 zł za użytkowanie karty Główne zalety rachunku dla młodzieży w mBank: dozwolone od lat 13 serio za free: otwarcie i prowadzenie, izzyKarta, przelewy darmowe wypłaty w bankomatach BZ WBK, Cash4You, eCard, Euronet za wygraną aukcję i zakupy w Internecie zapłacisz bez wychodzenia z domu przelewy od rodziców w mBanku masz od razu na koncie. Główne zalety konta bankowego dla studentów w Bank Millennium: bezpłatne prowadzenie konta przez cały rok bezpłatny dostęp do obsługi konta przez tele-fon i Internet karta do konta - bez opłaty rocznej bezpłatne polecenie zapłaty bezpłatne przelewy między rachunkami w Millennium. PKO Konto dla Młodych to nowoczesne i wygodne konto osobiste przezna-czone dla osób będących studentami albo absolwentami wyższych uczelni.Zalety: •0 zł za prowadzenie konta •0 zł za kartę debetową •0 zł za krajowe przelewy internetowe •0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie! Podajemy przykłady kont dostepnych dla Was i dostosowanych do Waszych osobistych potrzeb. Skorzystajcie z ofert banków i zacznijcie oszczędzać. Domowy budżet

Finanse bez tajemnic 2012

Jest to jedna lub kilka osób, które wspólnie mieszkają, osiągają wspólne dochody oraz współdecydują o wydatkach na zaspokojenie potrzeb. Zarządzanie domowymi finansami w sposób odpowiedzialny i racjonalny jest niezbędny, aby zapewnić sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwo .Budżet domowy to zestawienie przyszłych dochodów i wydatków gospodarstwa domowego, a także zasoby pieniężne, którymi dysponuje gospodarstwo. Budżetem można się nie przejmować, jednak ma to pewne skutki. Najczęściej dziwimy się, „gdzie podziały się te pieniądze?”. są większe, raz mniejsze, wydatki czasem rosną, czasem maleją, finanse domowe nie wiążą się z precyzyjną domową księgowością, ale z szacowaniem pieniądza. Wystarczy, że w miarę dokładnie oszacujesz swoje dochody i wydatki, abyś mógł przejąć nad nimi kontrolę. Planowanie budżetu jest bardzo proste i wymaga tylko jednego – konsekwencji. Aby ułatwić sobie zadanie, na początku naszej kariery planistycznej warto podzielić budżet na krótkie okresy, w których dość dokładnie możemy przewidzieć wydatki. budżet

Finanse bez tajemnic 2012 Planowanie domowego budżetu Planowanie domowego budżetu Planowanie domowego budżetu

Zanim przystąpimy do planowania budżetu, warto sobie uświadomić, jaka jest największa zaleta uporządkowania domowych finansów. Powinniśmy starać się odkładać część dochodów z myślą o większych zakupach. Analizując wydatki, warto skupić się właśnie na tym, ile wydajemy miesięcznie na odsetki, prowizje, opłaty dodatkowe itp. Wydatki konsumpcyjne- wydatki ponoszone na bieżące potrzeby rodziny. Pieniądze przeznaczone na m.in. jedzenie, umeblowanie, odzież, rachunki, wycieczki itp. Wydatki inwestycyjne- to wydatki które w niedalekiej przyszłości przynoszą korzyści finansowe. Należą do nich wydatki na m.in. Kursy językowe, ubezpieczenia różnego rodzaju,inwestycje. Zamiast jeść w luksusowych restauracjach przerzucimy się na jedzenie w tych tańszych lub po prostu w domu. W czasie kryzysu nie będziemy kupować m.in. nowego samochodu. Każde wydawane pieniądze muszą być dobrze przemyślane. Zazwyczaj pozwalamy sobie i swoim najbliższym na mniej luksusu, nie myślimy tylko o jakości danego produktu czy usługi, ale zaczynamy również intensywnie zastanawiać się nad ceną danego towaru. Staramy się szukać tańszych zamienników. Jak uniknąć dziury budżetowej w domowych finansach: 1.Określenie miesięcznego dochodu wszystkich wydatki gospodarstw domowych
oraz dochody gospodarstw domowych
Finanse bez tajemnic 2012

dochody z pracy: dostarczane z tytułu zatrudnienia w przedsiębiorstwach (wynagrodzenie za prace najemną, z tytułu umowy o dzieło) , zysk tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dochody z działalności rolniczej. dochody spoza pracy: Otrzymywane ze zródeł,które nie są pokryte bezpośrednio z wykonywaniem pracy(zasiłki, świadczenia socjalne, dodatek mieszkaniowy, zasiłek dla bezrobotnych, renty i emerytury, darowizny,spadki,wygrane z gier, stypendia) dochody z majątku: majątku (odsetki np. z lokat bankowych, dochody z akcji, środki ze sprzedaży majątku np. domu) wydatki konsumpcyjne: stałe (żywność, opłaty mieszkaniowe, opłaty za media, abonament telefoniczny) Zmienne (remont domu czy mieszkania, wycieczki, zakup wyposażenia domu) inwestycyjne: stałe: (czesne na studia, ubezpieczenie, raty kredytu) zmienne: (opłaty za kursy(językowe, prawo jazdy), zakup papierów wartościowych, zakup mieszkania pod wynajem) dziura w budżecie domowym to nie dla nas
Jak uniknąć dziury budżetowej w domowych finansach:
Finanse bez tajemnic 2012

1.Określenie miesięcznego dochodu wszystkich członków rodziny, uzyskany po zsumowaniu dochodów to budżet rodzinny. 2.Określenie miesięcznych wydatków całej rodziny, zapisuj każdy wydatek, pogrupuj wydatki np. stałe(rachunki za gaz, telewizor) oraz konsumpcyjne 3.Porównanie miesięcznych wydatków rodziny(porównaj miesięczne dochody z wydatkami Twojej rodziny). 4.Wyeliminować zbędne wydatki( część wydatków nie da się uniknąć tzw. stałe wydatki np. czynsz , spróbuj znaleźć takie wydatki które można obniżyć np.abonamenty,dodatkowe kanały telewizyjne). 5.Monitorowanie budżetu( pamiętaj o regularnym i dokładnym monitorowaniu wysokości wydatków oraz wielkości deficytu budżetowego.

Finanse bez tajemnic 2012 kilka kroków jak poprawnie obsłużyć bankomat

Obsługa bankomatu: Włóż swoją kartę do czytnika, specjalnie oznaczonego otwóru w bankomacie. 1. Wybierz język w jakim mają być wyświetlane dalsze informacje. 2. Wprowadź kod PIN , przy pomocy klawiatury. Uważaj, aby nie popełnić błędu, ponieważ trzykrotnie popełniony błąd , skutkuje zablokowaniem karty. 3. Wybierz operacje jaką chcesz wykonać 4. Wypłata gotówki: Wybierz interesującą Ciebie kwotę, lub wpisz inną kwotę poprzez naciśnecie klawisza "inna kwota" Zdecyduj czy chcesz otrzymać potwierdzenie transakcji (pamiętaj, że wydruk jest dowodem wypłaty pieniędzy z bankomatu). Odbierz pieniądze, kartę oraz wydruk (jeżeli o takowy poprosiłeś) i pamietaj o jak najszybszym wyciągięciu karty, ponieważ po 20 sekundach karta zosjate zatrzymana. 5. Jeśli wybrałeś sprawdzenie salda, masz do wyboru wydrukowanie go lub wyświetlenie na ekranie bankomatu. Pamiętaj o odebraniu karty z bankomatu pozakończeniu transakcji.